Friday, 30 March 2007

GOOGLE BİZE LOGO YAPSANA!

Merhaba herkes!

Eğer burada beni okuyan bir kaç kişi varsa, onlara seslenmek istiyorum. Heyy! =)

Konumuz şu: http://googlebizelogoyapsana.com/

Nedir bu? Ben de ilk başta idrak edememiştim ancak siteye girdiğinizde Bahadır adlı bir esmer şekerin gayet açıklayıcı videosunu, onun genizden gelen egzotik sesi eşliğinde izleyebilir ve çok hızlı bir biçimde bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Elbette ben de burada size kısaca bahsedeceğim...

Google Bize Logo Yapsana, 4 ateş parçasının başlattığı bir hareket, bir akım.

Bildiğiniz gibi Google, nabza şerbet vermekte üstüne olmayan bir marka, bir arama motoru, bir internet devi, bir her bişey... Nasıl veriyor bu şerbeti nabza göre? Mesela girdiniz Google'a. Bişi aratacaksınız. Böyle bir değişiklik gözünüze çarpıyor. Nedir o? AAA?! Google logosu bişi olmuş? Böyle gene Google logosu gibi ama üzerinde oynanmış. Nedir bunun olayı?

Mesela Bahadır'ın videosundan da izleyebileceğiniz gibi Amerikalı'ların zafer bayramı tadında kutladıkları bir 4 Temmuz'ları var. 4 Temmuz'da giriyorsunuz Google'a, Google'ın logosu 4 Temmuz'a uyarlanmış. Bunun gibi Kore bayraklısı var, gene Hristiyanlar'ın Şükran Günü için düzenlenmiş olanı var. Yani? Yani nabza göre şerbet verme durumu var.

Peki bu çocuklar niye debeleniyor? Dertleri nedir? Bu çocukların bununla bir dertleri yok! Bunlar diyorlar ki "Biz 70 milyonluk bir ülkeyiz. Bizim nabzımızın atışlarını toplasan, bir kısım ada ülkelerinde 4,3 büyüklüğünde deprem olur. Bizim nabzımızın neyi eksik?" Yani tam olarak böyle demiyorlar belki ama benim cümle fazla renkli olmuş olabilir. Ancak aynı kapıya çıkıyo. (Valla!)

Yani bu hareket, Google'ın dikkatini çekmek ve Türkiye'ye özel logoların da koyulmasını sağlamak amacıyla başlatılmış. Ve diyorlar ki "Gelin bunu hep beraber yapalım." Siteleri yeterince ziyaretçi sayısına ulaşırsa, gazetelere, dergilere, televizyona konu olurlarsa Google'ın dikkatini çekebilirler.

Bununla da kalmayıp logoları da tasarlıyorlar, dışarıdan tasarlayanlarınkini de sitede yayınlıyorlar. Yani aslında Google için bir nevi "Armut piş, ağzıma düş!" oluyor. Ohhh!

Peki bunu kim yapıyor? Bu işin arkasında ne kalitede kişilikler var? Kim bunlar?

- Özgür ALAZ
- Cihan ERGÜR
- Can Oktay HEPER
- Muammer OKUMUŞ

Ben bu şahısları tanıyorum. Çünkü bunlar benim arkadaşlarım! =) Sadece Can Oktay HEPER'i tanımıyordum, sadece duymuşluğum vardı ancak "Madem şuraya iki kelime bişiler çizittiriyorum, biraz araştırayım..." dediğimde daha önce tanışmamış olduğuma çok pişman oldum. Burada uzun uzun anlatmaya gerek yok. Adamlar zaten site yapmış. Ahan da sitenin "Biz Kimiz?" kısmında bu 4 ateş parçasıyla ilgili ayrıntılı bilgiler var. Yalnız araştırırken gördüğüm http://www.coheper.com/ adresindeki Can'ın sitesi beni benden aldı. Harika tasarımlar var. Bir girin bakın derim, çok takdir ettim. Can'la da en yakın zamanda tanışmak dileğiyle...

Diğer 3 ateş parçası, az önce söylediğim gibi arkadaşlarım. Özgür, Cihan ve Muammer. Buradan ben de bahsetmiş olayım.

Özgür ALAZ, zaten http://www.marketallica.com/ adresinde hayat bulan bloguyla çok büyük kitlelerin, özellikle de pazarlama dünyasından kişilerin ilgisini üzerine çekmeyi başarmış ve yaptığı saptamalarla da bu ilgiyi sürekli üzerinde tutan güzide bir kişilik. (Siz bunu bilmezsiniz! Bunu görseniz nasıl temiz yüzlü, nasıl efendi bir adam. Ensesine vur, ağzından lokmasını al. Kibar, nazik... Yani böyle site yapsın, pazarlama dünyasının nabzını tutsun falan hiç beklemezsiniz. Çok şaşırtır insanı. =) ) Kendisini ayrıca tebrik ediyorum. Sitesi en son gördüğümde Marketing Türkiye dergisinin seçtiği "2006'nın en iyi 10 blogu" arasındaydı. Kim bilir onun üzerine nelerin altına imzasını attı...

Bu Cihan da ufak tefek atom karınca. İlk tanıştığım günden beri çok severim. Her işin hakkını verir, her işin altından da kalkar. Dedim ya: Atom Karınca! =) Cihan da kendi blogunda teknoloji trendlerini inceliyor. Ahan da şu site: http://tech4men.blogspot.com/

Muammer'le de tanışıklığımız yılları eskitmiş durumda. Çalışkanlığı ve azmiyle dikkatleri üzerine çeken bir kişiliktir. Sitede kendisinden "26 yıldır yeryüzünde hayallerini gerçekleştirmek için dolaşıyor." şeklinde bahsedilmiş. Hiç şüphemiz yok. =)

Ben ne diyorum? Girin siteyi bir inceleyin diyorum. Varsa teknik bilginiz, beceriniz, oturun siz de bir logo tasarlayın, koysunlar siteye! İnternet üzerinde de olsa bu milli bir akım. Hep birlikte destek olmalıyız. He logo çizemiyorsunuz ama bunu görünce zınk diye bir ampul yandı kafanızın üzerinde! Süper bi fikriniz var. E yazın siteye! Bunlar yetenekli adamlar, yapsınlar sizin de harika fikrinizi. Adınızı da altına yazarlar, hiç merak etmeyin.

Siteye girenler bu projeye ne şekilde destek olabileceklerini zaten ana sayfadan öğrenebilirler.

Hepsini tebrik ediyorum. Bu projeyi destekliyoruz. Hep destek! Tam destek!

Son olarak da sitede Google Türkiye için tasarlanmış bir kaç logoyla yazımı bitiriyorum. Zaten 3-5 kişi okuyor. Bak hepinize tek tek soracağım, ona göre!

30.03.2007 / Cuma / ev / 15:48

1 comment:

Cihan Ergur said...

Harika bir yazı yazmışsın Fatihcim, bizi çok ama çok mutlu ettin :)

Related Posts with Thumbnails